تصویر جایزه جشنواره فجر
جشنواره فجر مهم ترین رویداد ایران در حیطه موسیقی، تئاتر و فیلم است که سالانه میزبان هنرمندان داخلی و خارجی است.

جشنواره فجر مهم ترین رویداد ایران در حیطه موسیقی، تئاتر و فیلم است که سالانه میزبان هنرمندان داخلی و خارجی است. اولین جشنواره فیلم در سال ۱۳۶۲ برگزار شد و جشنواره های تئاتر و فیلم مدتی بعد برگزار شدند. این جشنواره با اهدای جوایز به برگزیدگان خاتمه می یابد. 

مجله آندرلاین سالیانه نگاهی دارد به بخش های موسیقی، تئاتر و فیلم این جشنواره.

جشنواره موسیقی فجر

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر، به عنوان مهمترین رویداد موسیقایی ایران، در کنار اجراهای بزرگ، حواشی بزرگی را به همراه داشت. سه اجرای ارکستر سمفونیک تهران با سه رهبر و سه رپرتوار مختلف، حضور آنتونیو ری و فیض علی فیض در بخش اجراهای بین المللی و لغو اجرای شجاعت خان از جمله اتفاقات مهمی بود که می‌توان درباره آنها سخن گفت.

متن کامل مقاله

جشنواره تئاتر فجر

سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر

جشنواره تئاتر فجر بی تردید یکی از مهم ترین، با سابقه ترین و گسترده ترین رویدادهای سالانه تئاتر در خاورمیانه و فرصتی محدود و استثنایی است تا ناظران خارجی از نزدیک با تنوع و قابلیت های تئاتر ایران آشنا شوند و با برخی از هنرمندان ایرانی به گفت و گو بنشینند. بر این اساس، از دیدگاه بین المللی، اهمیت این جشنواره را نمی توان نادیده انگاشت.

متن کامل مقاله

جشنواره فیلم فجر

سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر در دو سال اخیر فقط فیلم‌های ایرانی را نمایش می‌دهد و بخش بین‌المللی آن به جشنواره‌ی کوچک مستقلی بدل شده که اوایل اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. جشنواره فیلم فجر یک جشنواره‌ی مردمی است و اکثر مخاطبان پیگیر آن مشتاق تماشای فیلم‌های ایرانی هستند تا تماشای فیلم‌های خارجی‌ای که از هزاران فیلتر گذشته‌اند. این نگاهی است بر چند فیلم بحث‌برانگیز این جشنواره و نقاط ضعف و قوت گرایش‌های اخیر فیلمسازی در ایران.

متن کامل مقاله