©

Mat Wright

بیشتر رشته‌های تحصیلی آموزش عالی در بریتانیا توسط دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند اما برخی نیز در کالج‌های هنری، مؤسسات تخصصی هنر، مدارس کسب و کار و کالج‌های کشاورزی تدریس می‌شوند. 

انتخاب دانشگاه یا کالج معتبر

بریتانیا در سطح جهان به داشتن مؤسسات آموزش عالی معتبر و باکیفیت مشهور است. در هنگام انتخاب رشته تحصیلی دقت داشته باشید که دانشگاه یا کالجی مطابق با تمامی استانداردهای دولت و بخش آموزش بریتانیا انتخاب کنید.

۱۶۰ دانشگاه در سطح بریتانیا مجوز ارائه مدارک معتبر آموزشی در انواع رشته‌های مختلف را دارند. این دانشگاه‌ها همگی از جانب مقامات بریتانیا (مجلس بریتانیا و اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی) مجوز ارائه مدرک دریافت کرده‌اند و تحت عنوان «مؤسسات معتبر آموزش عالی» (recognised bodies) شناخته می‌شوند. فهرست تمامی سازمان‌های رسمی ارائه مدرک معتبر تحصیلی توسط مقامات بریتانیا را ببینید.

همچنین بیش از ۷۰۰ کالج و مؤسسه آموزشی دیگر نیز وجود دارند که مجوز ارائه مدرک ندارند اما دوره‌های آموزشی ارائه می‌کنند که به دریافت مدرک معتبر منتهی می‌شوند. این مؤسسات را «مؤسسات وابسته به مراکز آموزش عالی» (listed bodies) می‌نامند. دوره‌های آموزشی این مؤسسات مجوز خود را از «مؤسسات معتبر آموزش عالی» که اجازه ارائه مدرک دارند دریافت می‌کنند. فهرست مؤسساتی که دوره‌هایی ارائه می‌کنند که به دریافت مدرک از مؤسسات معتبر آموزش عالی منتهی می‌شوند را ببینید.

برای اطلاعات بیشتر درباره مؤسسات آموزشی معتبر به این وبسایت سربزنید: www.gov.uk/recognised-uk-degrees

مؤسسات معتبر آموزش عالی و مؤسسات وابسته همگی به طور منظم مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا از رعایت استانداردهای تدریس، تسهیلات، تحصیلات دانشگاهی و حمایت از دانشجویان در این مؤسسات اطمینان حاصل‌شود. 

پیدا کردن بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌ها

بسیاری از دانشجویان خارجی از ما می‌خواهند که بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌ها را به آن‌ها معرفی کنیم. دولت بریتانیا سیستم رده‌بندی‌ واحدی برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خود ندارد. چندین سیستم رده‌بندی مستقل وجود دارند که می‌توانند در انتخاب دانشگاه به شما کمک کنند اما دقت داشته‌باشید که این رده‌بندی‌ها تنها بخشی از ماجرا هستند.

ما پیشنهاد می‌کنیم که برای انتخاب دانشگاه مناسب از منابع مختلف کمک بگیرید. مثلاً می‌توانید بررسی کنید که دانشگاه یا مؤسسه مورد نظر از هر یک از این دیدگاه‌ها چقدر موفقیت داشته‌است:

  • رضایت دانشجویان
  • ایجاد فرصت‌های شغلی
  • حمایت از دانشجویان
  • هزینه
  • استانداردهای آموزشی و غیره.

وبسایت‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند که ببینید هر دانشگاه و کالجی چه امکاناتی به شما ارائه می‌کند:

یونی استتس (Unistats) : وبسایتی رسمی که در آن امکان جستجو و مقایسه میان رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها و کالج‌های متعدد را دارید. در این وبسایت می‌توانید با تجربه دانشجویان پیشین دانشگاه‌ها، هزینه‌های احتمالی و مشاغلی که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به آن وارد شدند آشنا شوید.

کیو اِی اِی (QAA) : این وبسایت تمامی مؤسسات  آموزش عالی معتبر و وابسته را مرور می‌کند و کیفیت تدریس، تسهیلات و خدمات آموزشی را در این مؤسسات بررسی می‌کند. برای آشنایی با میزان موفقیت هر مؤسسه به این وبسایت سر بزنید.

عملیات ارزشیابی پژوهش (Research Assesment Exercise) : این عملیات کیفیت پژوهش دانشگاهی را در دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا ارزیابی می‌کند. برای تحقیق در مورد مؤسساتی که در این ارزشیابی شرکت کردند به این وبسایت سر بزنید.   

ویزا

دانشجویان به تناسب ملیت خود ممکن است برای تحصیل در بریتانیا  نیاز به دریافت ویزا داشته‌باشند. مطمئن شوید به گرفتن ویزا نیاز دارید. کسانی که تنها ملیت ایرانی دارند نیاز به دریافت ویزا برای تحصیل در بریتانیا دارند. اگر به دریافت ویزا نیاز دارید باید حتماً در مدرسه، کالج یا دانشگاهی درس بخوانید که توسط بخش امور ویزا و مهاجرت بریتانیا تأیید شده باشد. 

برای ویزای دانشجوی مهمان Student Visitor Visa ، دانشگاه یا کالج شما باید معیارهای ذکر شده در این صفحه را داشته باشد.  

برای ویزای رده ۴ (Tier 4 (General و (Tier 4 (Child ، باید در دانشگاه یا کالجی تحصیل کنید که مدرک معتبر ضمانت از این ویزا را داشته باشد.

موضوعات مربوط

موضوعات مرتبط