ماه گذشته جایزه‌ی ادبی هوشنگ گلشیری تعطیل شد و ظاهراً مشکلات جوایز ادبی خصوصی در ایران همچنان ادامه دارد. جایزه‌ی داستان کوتاه «صادق هدایت» که ۱۳ سال است برگزار می‌شود از سال ۱۳۸۴ به بعد نتوانسته‌ است سالنی برای برگزاری مراسم جایزه فراهم کند. در آخرین مراسمی که برای این جایزه گرفته شد از یکی از سالن‌های «خانه‌ی هنرمندان» استفاده شد اما از آن به بعد «خانه‌ی هنرمندان» علی‌رغم تلاش‌های جهانگیر هدایت، برادرزاده‌ی صادق هدایت که بر گزارکننده‌ی این جایزه است از دادن سالن طفره می‌روند یا «نداشتن جا را بهانه می‌کنند». وی در مصاحبه با ایسنا گفت:«باعث تأسف است که سال گذشته در حیدرآباد هند به مناسبت سالگرد تولد صادق هدایت مراسمی برگزار شد، اما در زادگاه این نویسنده که «بوف کور» او یکی از شاهکارهای ادبیات ایران محسوب می‌شود اجازه برپایی هیچ‌گونه مراسم بزرگداشتی برای او داده نمی‌شود.» داستان‌های صادق هدایت هم در مجوز گرفتن برای نشر دچار همین سردرگمی هستند، به طوری که عمده‌ی کتاب‌های او به شکل زیرزمینی در ایران چاپ و تکثیر می‌شوند. برگزارکنندگان جایزه‌ی داستان کوتاه هدایت اما مصمم به برگزاری این جایزه‌ی ادبی هستند و برای انتشار داستان‌های برگزیده‌شان چاره‌ای ندارند جز آن‌که وعده‌ی چاپ اثر در خارج از ایران را بدهند. 

طبق آمار خبرگزاری کتاب ایران «در نیمه‌ی دوم شهریور ماه ۴۲۶ عنوان کتاب چاپ اول شدند» که یکی از مهم‌ترین‌های آن‌ها رمان «خاطرات اردیبهشت» نوشته‌ی جعفر مدرس صادقی بود که بعد از ۵ سال از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز چاپ گرفت و توسط نشر مرکز به چاپ رسید. جعفر مدرس صادقی نویسنده، مترجم و مصحح که اخیراً کتاب دیگری هم به نام روزنامه‌نویس  به چاپ رسانده است در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت:«از بین این دو رمان، کتاب خاطرات اردیبهشت در سال ۸۷ نوشته شد اما انتشارش تا الان معطل مانده بود.» و در عین حال ممیزی شدن این کتاب و اصلاح متن آن را رد کرد. در این ماه سه عنوان کتاب هم از رضا براهنی، استاد بازنشسته‌ی دانشگاه تورنتو و استاد پاره‌وقت دانشگاه یورک، مجوز تجدید چاپ گرفتند. این کتاب‌ها عبارتند از قصه‌نویسی، چاه به چاه و آواز کشتگان. کتاب قصه‌نویسی و چاه به چاه آخرین بار در دهه‌ی ۱۳۶۰ چاپ شده بودند و بعد از آن ممنوع الچاپ بودند، اما بالاخره بعد از ۳۰ سال دوباره چاپ شدند. این حرکت وزارت فرهنگ و ارشاد با انتقادهایی هم از جانب گروه‌های تندرو همراه بوده است اما معاون فرهنگی این وزارتخانه در جواب انتقادها در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اعلام کرده است «ما می‌خواهیم به مُر قانون عمل کنیم و فهم ما از ضوابط مصوب شورای انقلاب فرهنگی این است که تنها به محتوا توجه کنیم.»

مؤسسه‌ی شهر کتاب، از زیرمجموعه‌های شهرداری تهران، در این ماه برای اولین بار فهرستی از صد کتاب پرفروش خود را اعلام کرده است. در این فهرست از میان داستان‌های غیرایرانی آثار کلاسیک روس بیشتر به چشم می‌خورند و از آثار جدیدتر می‌توان به کتاب «ناهمتا» نوشته‌ی ورونیکا راث با ترجمه‌ی امیرمهدی عاطفی‌نیا از انتشارات آذر اشاره کرد. در میان آثار داستانی ایرانی هم کتاب «تو در قاهره خواهی مرد» نوشته‌ی حمیدرضا صدر از نشر چشمه در رتبه‌ی اول فروش قرار دارد.

شهر کتاب در این ماه فروش کتاب‌های فارسی‌اش را بین‌المللی کرد و با ارائه‌ی این آدرس shop.bookcity.org اعلام کرد که افراد خارج از کشور می‌توانند سفارشات کتابشان را ثبت کرده و کتاب‌های مورد نظرشان را در خارج از ایران دریافت کنند.و البته روزهای پایانی این ماه هم همراه بود با برنامه‌ی نوبل خوانی در شهر کتاب که به کتاب «فرزند پنجم» نوشته‌ی دوریس می لسینگ نویسنده‌ی معروف انگلیسی اختصاص داشت.

اما پرفروش‌های این ماه از نگاه دیگر کتاب‌فروشی‌های سطح شهر عبارتند از «ترکیب‌بندی در سرخ» نوشته‌ی مهام میقانی از انتشارات چشمه و «مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد» نوشته‌ی یوناس یوناسن با ترجمه‌ی فرزانه طاهری از انتشارات نیلوفر.

احمد بیگدلی، نویسنده‌ی کتاب‌هایی چون «شبی بیرون از خانه»، «من ویران شده‌ام»، «آوای نهنگ» و تعداد متنابهی نمایشنامه و داستان دیگر، در روز چهارشنبه ۲۶ شهریور در حالی که برای داوری مسابقه‌ی داستان‌نویسی در شهرکرد از هتل خود خارج می‌شد در اثر سکته‌ی قلبی درگذشت. بیگدلی متولد ۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۲۴ بود و در سال ۱۳۸۵ برنده‌ی بیست و چهارمین جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده بود.

موضوعات مربوط

موضوعات مرتبط