در یک نگاه
رده سنی: ۴-۷ سال و ۷-۱۱ سال
طول دوره پیشنهادی: قابل تغییر
سطح کلاس: در حال رشد
پیوندهای مربوط به طرح درس: هنر، انگلیسی، جغرافیا، تاریخ

نوع منبع: بسته آموزشی

موضوعات جهانی: هویت و حس تعلق

شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) افتخار دارد که بسته آموزشی نوروز برای دوره دبستان را با شما به اشتراک بگذارد. این بسته آموزشی طراحی شده تا آموزگاران و دانش‌آموزان دبستان‌ها را برای آموزش اجتماعی و فرهنگی درباره نوروز یاری کند. نوروز جشن سال نو است که در قسمت‌های زیادی از جهان از چین گرفته تا شمال آفریقا جشن گرفته می‌شود. 

قدمت نوروز به پرشیا -ایران کهن- باز می‌گردد و جشنی مهم و سالانه در ایران و کشورهای همسایه‌اش است. این جشن ۱۳ روز طول می‌کشد و در بسیاری از کشورها و جوامع محلی در گوشه و کنار جهان از جمله بریتانیا جشن گرفته می‌شود. نوروز روز اول بهار آغاز می‌شود و در سال ۲۰۱۵ مردم جهان نوروز را در روز ۲۱ مارچ جشن می‌گیرند.

روز جهانی نوروز توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است که نشان‌دهنده اهمیت جهانی این جشن و جایگاه پررنگ آن در خانه‌ها و جوامع بسیاری از مردم جهان است. جوامعی که نوروز را جشن می‌گیرند در ایران، هند، پاکستان، افغانستان، عراق، سراسر آسیای میانه و همچینین بریتانیا، اروپا، آمریکا و جوامع مهاجر سراسر جهان زندگی می‌کنند. جشن‌های نوروزی با هم متفاوتند اما معمولاً بر تولد دوباره، آغازی نو، وقت گذراندن با خانواده و دوستان و جشن گرفتن بهار در دامان طبیعت متمرکزند. 

نوروز فرصت خوبی برای کودکان بریتانیایی است تا درباره مردمی بیاموزند که در موردشان سوتفاهم‌های زیادی موجود است. این بسته آموزشی، بخشی کلیدی از جشنواره فرهنگی ایران-بریتانیای شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) است که قصد دارد روابط فرهنگی بین بریتانیا و جمهوری اسلامی ایران را گرامی دارد.

درباره این که چگونه مدرسه شما می‌تواند بیشتر در جشنواره فرهنگی ایران-بریتانیا مشارکت داشته باشد و برای این که بیشتر درباره ایران بدانید، به وب‌سایت ما سربزنید: http://iran.britishcouncil.org/underline/season

ما همچنین از شما و دانش‌آموزانتان دعوت می‌کنیم تا از نمایشگاه «شور نوروز» که هم در لندن و هم به صورت آنلاین از ۵ مارچ تا ۱۵ می برگزار می‌شود، دیدن کنید. اگر می‌خواهید برای دانش‌آموزانتان تور رزرو کنید لطفاً به ما ایمیل بزنید: Nowruz@britishcouncil.org

 ما همچنین مشتاقیم تا روابط بین مدارس بریتانیا و دیگر کشورهای جهان را که شورای فرهنگی بریتانیا در آن کار می‌کند، گسترش دهیم. اگر به چنین روابطی علاقمندید، با ایمیل بالا تماس بگیرید و ما کمکتان می‌کنیم تا فرهنگ غنی جهانی را به کلاس‌های خود در بریتانیا بیاورید.

شما می‌توانید بسته آموزشی را در فرمت PDF اینجا دانلود کنید.