ایران از بالاترین آمار تعداد دانشجویان دختر در سطح جهان برخوردار است.   ©

عکس از Beshef تحت مجوز کریِیتیو کامِنز

 دنی وایـتـهد از شورای بریتانیا به مناسبت انتشار کتاب «دیدگاه ـ چشم‌اندازهایی تازه به روابط فرهنگی ایران و بریتانیا» به مرور شماری از واقعیت‌های کمتر شناخته شده در مورد ایران می‌پردازد. 

 

در کنفرانسی با موضوع روابط ایران و اتحادیه‌ی اروپا که به تازگی در آن شرکت کرده بودم، یکی از سخنرانان این ادعا را مطرح کرد که ایران به همراه کره‌ی ماه، تنها بازارهای بکر و دست‌نخورده‌ی باقیمانده برای سرمایه‌گذاری هستند. و درست مانند ماه، تنها تعداد اندکی از اهالی بریتانیا به ایران سفر کرده‌اند، و افسانه‌ها و سوءتفاهم‌های زیادی در مورد این کشور رواج دارد. 

اقتصاد ایران، به رغم تحریم‌ها، حجم عظیمی دارد

بسیاری در بریتانیا از فهمیدن این که اقتصاد ایران دومین اقتصاد بزرگ منطقه است (به رغم سال‌ها تحریم)، و تنها مبتنی بر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی نیست، احتمالاً شگفت‌زده می‌شوند. درآمد سرانه از محل صادرات نفت و گاز در ایران به نسبت دیگر کشورهای منطقه‌ی خلیج‌فارس بسیار کوچک است، و بر اساس اعلام سازمان تجارت جهانی، ایران تنها کشوری است که در تمامی رده‌های صادراتی محصول صادر می‌کند، و به این ترتیب می‌توان آن را یکی از متنوع‌ترین اقتصادهای جهانی دانست. 

آمار ثبت‌نام زنان در دانشگاه بالاست، بسیار بالا

احتمالا بسیاری از فهمیدن این موضوع تعجب می‌کنند که ایران یکی از بالاترین نرخ‌های ثبت‌نام دختران در دانشگاه در سطح جهان را دارد (بیش از ۶۰ درصد)، و همچنین بالاترین نرخ باسوادی در منطقه. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در این کشور رایگان و اجباری است، و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هم رایگان است، و دولت همچنین امکانات خوابگاهی و دیگر کمک‌هزینه‌های تحصیلی هم در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. 

ایران کشوری بسیار متنوع و رنگارنگ است

بسیاری از این موضوع خبر ندارند که ۵۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۰ سال سن دارد، یا این که این کشور میزبان بزرگترین جمعیت یهودی منطقه خارج از اسرائیل است. بسیاری هم نمی‌دانند که زبان فارسی، از شاخه‌ی زبان‌های هندو ـ اروپایی است و نه یک زبان عربی (آفریقایی ـ آسیایی)، و نیز این که ایران به لحاظ زبانی و فرهنگی کشوری متنوع است، و کسانی که زبان مادری‌شان فارسی است تنها ۵۳ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، و هفت اقلیت فرهنگی و زبانی بزرگ دیگر در این کشور وجود دارد. 

و متاسفانه، گروه بزرگی از مردم هم با میراث فرهنگی غنی و کهن ایران که هزاران سال قدمت دارد ناآشنا هستند، و همچنین با فعالیت‌ها و نهادهای فرهنگی مدرن و پویای این کشور. 

روابط میان ایران و بریتانیا به واقع مستحکم است

به رغم ۱۵۰ سال بی‌اعتمادی سیاسی میان دو کشور، روابط و پیوندهای فرهنگی میان ایران و بریتانیا مستحکم باقی مانده‌اند، و در نتیجه اکنون در زمره‌ی قدرتمندترین ابزارهایی هستند که برای ایجاد تفاهم و اعتماد میان دو کشور در اختیار داریم. برخلاف سفر به ماه، این کار محتاج دانش موشکی نیست ــ تنها به یک گشودگی و برخورد باز برای درگیر شدن با هنر، آموزش و زبان نیاز دارد. 

شورای بریتانیا با انتشار کتاب دیدگاه ـ چشم‌اندازهایی تازه به روابط فرهنگی ایران و بریتانیا، قصد جلب توجه به همین قدرت موجود در روابط فرهنگی را دارد. انتشار این کتاب بخشی از برنامه‌های شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) در جشنواره فرهنگی ایران بریتانیا است. هدف از این جشنواره تشویق همکاری‌های بیشتر و عمیق‌تر، ایجاد زمینه‌ای برای شکل‌گیری پیوندهای تازه و موقعیتی برای تبادل نظر میان مردمان ایران و بریتانیا است. 

موضوعات مربوط