اجرای خیالی اثر پیام مفیدی

چهارده هنرمند ایرانی و بریتانیایی جشنواره‌ای از اجراهای خیالی بر پشت‌بام‌های تهران و لندن ترتیب داده‌اند. ایده این جشنواره توسط اندی فیلد (فارست فرینج، بریتانیا) و تهیه‌کننده و هنرمند ایرانی، نیما دهقانی، طراحی و گردانندگی شده است. کتایون فروهش، طراح گرافیک ایرانی مقیم بریتانیا، برای هر یک از اجراهای خیالی کارت پستالی طراحی کرده که آن اجرا را به نمایش می‌کشد.

اجراها شکل‌های مختلفی دارند: اجراهایی که به شکل غیرممکنی بزرگ، پرزرق و برق و حتی غیرواقعی هستند تا اجراهایی که کوچکند و به سختی بشود دیدشان. بعضی از اجراها به اندازه یک شهر اجراکننده لازم دارند و بعضی دیگر تنها یک ذهن سرشار از رویا می‌خواهند. هیچ‌کدام از این اجراها هیچ‌گاه در واقعیت انجام نخواهند شد و تنها در تخیل مشترک ما زنده خواهند بود.

اجرای خیالی توسط ملانی ویلسون و ویل دوک. طراحی: کتایون فروهش

این جشنواره خیالی، پاسخی‌ست خلاقانه و هوشمند به مشکلات سفرکردن بین ایران و بریتانیا. ما امیدواریم که این جشنواره عرصه معنادار و متمایزی برای هنرمندانی ایجاد کند که فرصت دیگری برای مسافرت به کشورهای یکدیگر ندارند. هدف جشنواره، استفاده از تخیل جمعی ما به عنوان راهی برای کنار هم آوردن هنرمندان و مخاطبان ایرانی و بریتانیایی است. 

جشنواره زمانی واقعی خواهد شد که مخاطبان آن کارت پستال‌های هر اجرا را جمع‌آوری و مبادله کنند. این کارت پستال‌ها در جریان رخدادهای فصل ایران-بریتانیا و بخش فارست فرینج جشنواره فرینج ادینبورگ در ماه اوت توزیع خواهند شد. همچنین می‌توانید در سراسر سال ۲۰۱۵ ما را در مجله آندرلاین دنبال کنید و بیشتر درباره این هنرمندها بخوانید چون قرار است به مرور اجراها را به شکل آنلاین معرفی کنیم.

 با آثاری از: ایمی شاروکس، آزاده گنجه، باربد گلشیری، جاوید قائم‌مقامی، محمودرضا نوربخش، مرجان اندرودی، ملنی ویلسون و ویل دوک، پیام مفیدی، راجنی شاه، رابین دیکن، سارا فعلی، مائده شانه‌ساز و تیم اچلز.

تهیه شده توسط فارست فرینج با مشارکت شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) به عنوان بخشی از جشنواره فرهنگی ایران-بریتانیا

موضوعات مربوط