برای گونگادین بهشت نیست 2013

این فیلم از تاریخ 17 بهمن 1396 تا 1 دی 1396 به شکل رایگان در وبسایت آندرلاین پخش می‌شود.

 

داستان شگفت‌انگیز جستجو و یافتن نویسنده مهجور لرستانی که کتابی از او به نام «برای گونگادین بهشت نیست»  که به انگلیسی نوشته شده بود به عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال در بریتانیا و آمریکا رسید، نویسنده‌ای که کتاب‌اش به هشت زبان زندۀ دنیا ترجمه می‌شود، اما در کشور خود گمنام می‌ماند.

یادداشت کارگردان:

روزها و شب‌های بسیاری به این مرد روستازاده فکر می‌کنم و خیلی دوست دارم بدانم چه در سر داشته. مردی که در گمنامیِ تمام زیست و شاید بتوان لقب بی‌ادعاترین فرد جهان را به او داد. مردی که زندگی‌اش شاید شبیه افسانه باشد، اما واقعی است. مردی که بهشت‌اش را هرگز در این جهان نخواست.

به قول دوست و همراه خوبم کرم‌رضا تاج‌مهر، داستان نویس خوش ذوق لرستانی، «از آن‌جا که تاکنون هیچ خبر موثقی از بهشت و دوزخ گونگادین نرسیده، معلوم نیست جستجوی‌اش برای یافتن روزنه‌ای همیشگی به بهشت، نتیجه داده، یا خیر؛ اما جستجوی ما برای یافتن سرنخی تازه از زندگی مبهم علی میردریکوندی در روزهایی تنهایی‌اش، به جاهای جالبی رسید که به‌ واسطۀ آن می‌توان به بخشی از ابهامات زندگی مشقت‌بار او پاسخ داد.»

من در سال 1355 در محلۀ قدیمی درب دلاکان خرم‌آباد متولد شدم. پدرم عاشق عکاسی بود و من هم از کودکی علاقه وافری به سینما داشتم. از همان زمانی که اولین فیلم‌های زندگی‌ام را بر پرده بزرگ سالن سینمای کوچک مهد کودک دیده بودم، از همان روزهای گرم تابستانی که دوان دوان برای دیدن فیلم به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌رفتم . سال‌ها گذشت و تازه متوجه شده بودم که بهترین فیلم‌های بهترین کارگردان‌های کشورم را به تماشا نشسته بودم: «نان و کوچه»، «همسرایان»، «عمو سیبلو».

از سال 1375 به عضویت انجمن سینمای جوانان خرم آباد درآمدم و در همان سال اولین فیلم یک دقیقه‌ای که با هزار امید و آرزو ساخته بودم در چندین جشنواره ملی جوایزی کسب کرد و مرا به ساختن فیلم و یادگیری سینما مشتاق‌تر نمود. سه سال به همین منوال گذشت و سه فیلم دیگرم در جشنواره‌های متعددی حضور پیدا کرد و مرا با فضای فیلم کوتاه و سینما مانوس‌تر نمود. در سال 1379 برای آموختن سینما به دانشگاه سوره تهران رفتم و در سال 1384 فارغ‌التحصیل شدم و در همان سال به زادگاهم برگشتم. ابتدا به عنوان مسئول واحد فیلم و عکس حوزه هنری لرستان و مدرس انجمن سینمای جوان خرم‌آباد مشغول فعالیت شدم سپس به عنوان کارشناس امور سینمایی و سمعی و بصری در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان کارم را ادامه دادم و ماحصل این سال‌ها تولید 14 فیلم کوتاه در سمت نویسنده و کارگردان و بیش از سی فیلم دیگر با عناوینی همچون تصویربردار، صدابردار و تدوینگر بوده است. «برای گونگادین بهشت نیست» تا این لحظه آخرین فیلم مستند و اولین فیلم بلندی است که ساخته‌ام.

 

جوایز فیلم:

لوح تقدير بخش تدوين چهل و نهمين جشنواره منطقه‌ای سينمای جوان شهركرد

تنديس جشنواره و جايزه بهترين تحقيق و پژوهش چهل و نهمين جشنواره منطقه‌ای سينماي جوان شهركرد

برنده تندیس بهترین تحقیق و پژوهش از سی‌امین جشنواره فیلم کوتاه تهران

كانديد بهترين فيلم بلند، بهترين تحقيق و پژوهش و كسب جايزه بهترين فيلم بخش پرتره هفتمين جشنواره بين‌المللی سينما حقيقت

سیمرغ بلورین بهترین تحقیق و پژوهش بخش مستند سی‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر 1392

جایزه بهترین مستند بلند ایرانی جشنواره فیلم‌های ایرانی سیاتل آمریکا

جایزه هشتمین جشن بزرگ انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران

جایزه بهترین مستند جشنواره فیلم‌های مستقل خورشید

جایزه بهترین تحقیق و پژوهش نهمین جشنواره فیلم اردیبهشت هرمزگان

 نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان: سید غلامرضا نعمت پور

تحقیق و پژوهش: سید غلامرضا نعمت پور، لاله روزگرد

تصویربردار: احمد احمدپور، مرتضی قربانی

صدابردار: انوشیروان فاضل‌نژاد

مترجم و امور بین‌الملل‌: لاله روزگرد

تدوین: سید غلامرضا نعمت پور

مشاور تدوین: ناصر ناصرپور

گفتار متن: محمد عبدالهی، بهمن شکریان

عکاس: امین مظلوم ساکی

ویدئو گرافیک: محسن جوانمرد

طراحی و نقاشی: سعید شاهوردی

مجری طرح: مرتضی قربانی

موضوعات مربوط