مجسمه شیری به رنگ قرمز در میدان ترافالگار
لطفاً به شیرها غذا دهید، اثر اِس دِولین ©

ال دی اف

اعضای تیم معماری، طراحی و مُدِ شورای فرهنگی بریتانیا (ADF) کارهای محبوب‌شان در این دوره از فستیوال طراحی لندن را معرفی می‌کنند.

ناهم‌خوان
ناهم‌خوان ©

استودیو مات

ناهم‌خوان
ناهم‌خوان ©

استودیو مات

فواره‌ای برای لندن
فواره‌ای برای لندن
تارهای نامرئی
تارهای نامرئی
دوسالانه طراحی لندن، وضعیت‌های احساسی
دوسالانه طراحی لندن، وضعیت‌های احساسی

«ناهم‌خوان» اثر استودیو مات

مکان: موزه سِر جان سون

زمان: تا 18 نوامبر 2018

«چیدمان‌ها (اینستالیشن‌ها)ی معمارانۀ استودیوی مات در دل دیوارهای تاریخی موزه سِر جان سون؛ الهام‌بخش چیزی است که می‌توان آن را طراحی روایت‌گرایانه یا طراحی به مثابه روایت خواند. جان سون به سال 1812 میلادی، یادداشتی با عنوان «اشاراتی سردستی در باب تاریخچه خانۀ من» نوشت که در آن تصویری از خانه‌اش در قرن‌ها بعد به دست می‌داد که تبدیل به ویرانه‌ای شده است. او حتی بازدیدکننده‌های خانه در آینده را تصور می‌کرد که در مورد هویت ساکنین پیشین خانه گمانه‌زنی می‌کنند. او از ظن بازدیدکنندگان، چهار شخصیت را ترسیم می‌کند:  یک وکیل، یک راهب، یک جادوگر و یک معمار. دویست سال بعد، استودیوی مات با الهام از همین متن، این شخصیت‌های خیالی را در قالب ترکیب‌بندی‌های معمارانه زنده کرده است؛ ترکیب‌بندی‌هایی جسورانه و ملوّن. به عنوان جزئی از فستیوال طراحی لندن، هر یک از این چهار کاراکتر به عنوان «سکنه»، در نقاط مختلف موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند.»

هانا رابینسون، مدیر برنامه در ADF

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

«لطفاً به شیرها غذا دهید» اثر اِس دِولین

مکان: میدان ترافالگار

زمان: 18 تا 23 سپتامبر

«اِس دِولین، برنده «نشان طراحی لندن» در سال 2017، با پروژه‌ای مثال‌زدنی به فستیوال 2018 برگشته است. این طراح و هنرمند، که شهرتی جهانی دارد، از مجسمه‌ای جدید در میدان ترافالگار رو نمایی خواهد کرد؛ شیری به رنگ قرمز روشن که شعر را می‌غرّد، به عنوان المانی موقتی، بر پایه «ستون نلسون» در کنار گلّه شیرها جا خوش کرده است. دِولین به طرزی مبتکرانه، عموم را دعوت می‌کند که با خوراندن کلمات به شیر به او جان بخشند. دستگاهی کلمات را دریافت می‌کند و با استفاده از هوش مصنوعی آن‌ها را به شعر برمی‌گرداند. در طول روز، اشعار بر روی نمایشگری که در دهان شیر تعبیه شده پدیدار می‌شوند و در شب، بر ستون نلسون نقش می‌بندند. این اثر هنری توسط بخش «فرهنگ و هنر گوگل» به صورت دیجیتال ثبت و ضبط شده و بعد از فستیوال به صورت نمایشگاهی مجازی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.»    

جسیکا منسفیلد، امور هماهنگی ADF

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

«فواره‌ای برای لندن»

مکان: باغ جان مادِیسکی

زمان: 18 تا 23 سپتامبر

«کمپانی لاندِن فانتِین توسط چالز اسپری (ناشر) و جِین ویدِرز (کیوریتِر) با هدف کاهش استفاده از بطری‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف با فراهم کردن آب آشامیدنی رایگان در سطح شهر، تأسیس شد. این پروژه بر آن است که فرهنگ فواره‌های آب‌خوری که عمدتاً از فضای عمومی شهر برچیده شده‌اند را احیا کند. اولین فواره که توسط  مایکل انستیسیادس طراحی شده، در باغ جان مادِیسکی واقع در موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن و همچنین در یک فضای عمومی در «برامپتون دیزاین دیستریکت» قرار خواهد گرفت.»    

سارا مان، مدیر ADF

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

«تارهای نامرئی»

مکان: گالری آرام

زمان: 17 سپتامبر تا 27 اکتبر

«مَته‌ئو فوگِل، طراحِ ساکن بریتانیا و اولین شرکت‌کننده در برنامه تبادل هنری (آرت رزیدنسی) خولیو ویلاماخوی شورای فرهنگی بریتانیا در اوروگوئه است. مَته‌ئو پس از تفحص و مکاشفه در آثار و طرح‌های آرشیوی این معمار مدرنیست و مهم اهل اوروگوئه، با اسکیس‌ها و طرح‌هایی شگفت‌انگیز از خودش به بریتانیا بازمی‌گردد. این طرح‌ها در کنار مبلمانی که توسط نسلی نو از طراحان اوروگوئه‌ای خلق شده، در گالری آرام در فستیوال طراحی لندن به نمایش درمی‌آید. «تارهای نامرئی» داستان خیره‌کنندۀ خولیو ویلاماخو را برای ما بازگو می‌کند، و در عین حال سیمایی از یک ملت، به عنوان پدیده‌ای در حال ظهور در عرصه طراحی، را به پیش چشم مخاطب می‌آورد.»  

گوئن وبِر، مدیر برنامه در بخش معماری ADF

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

«آرکِید ایست»

مکان: گالری آرکِید ایست، خیابان Mare، پلاک 182

«شروع به کار فضای نمایشگاهی آرکِید ایست در فستیوال طراحی لندن در سال گذشته، یکی از بخش‌های جالب‌توجه فستیوال برای من بود. آرکِید ایست که تحت نظر گالری «فشن‌اِسپِیس» متعلق به کالج مُد لندن اداره می‌شود، بر پیشگامانِ حوزه دیجیتال و نوآوری تمرکز دارد. قابل ذکر است در طول برگزاری فستیوال، کلیۀ رویدادها در این فضا رایگان می‌باشد!»

نی‌یُو تافس، مدیر برنامه در بخش مُد ADF

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

«دوسالانه طراحی لندن»

مکان: سامرسِت هاوس

زمان: تا 23 سپتامبر

«دوسالانه طراحی امسال با موضع «وضعیت‌های احساسی»، 40 کشور، شهر و قلمرو را به خود جذب کرده است؛ با این رویکرد که طراحی چه تأثیری روی احساسات ما می‌گذارد. برای من، اینستالیشن مصری بسیار جذاب و خیره‌کننده بود. این چیدمان که توسط تیم ویراستاری العماره (اولین مجله طراحی عربی‌زبان) انجام شده است، نمایشگاهی خیالی را در سال 1939 میلادی به تصویر می‌کشد. از دیگر آثار برجسته دوسالانه، پاویون بریتانیا اثر فورنسیک‌آرکیتکچر است که مستندات نسل‌کشی و تخریب فرهنگ باستانی یزیدی‌ها در شمال عراق توسط داعش را به معرض نمایش می‌گذارد. این پاویون به خوبی نشان می‌دهد که چگونه گردآوری اطلاعات می‌تواند به درک بهتر ما از فاجعه و بستری که فاجعه در آن اتفاق می‌افتد کمک کند.»

اِلِنا تاموسیونایت ، دستیار گروه

برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

موضوعات مربوط

موضوعات مرتبط