سیزده هنرمند برای روز جدید، با مجوز از مجموعه لاجوردی، تهران

«سیزده هنرمند برای یک روز جدید» نمایشگاهیست برای تهران خلوت و بی‌ترافیک روزهای نوروز. مجموعه‌ی لاجوردی تا ۳۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۴ میزبان تنها نمایشگاه نوروزی تهران است که آثار متنوعی از هنرمندان ایرانی و خارجی به انتخاب فریدون آو را در برمی‌گیرد.

بهزاد نژادقنبر

 

حال و هوای تهران در روزهای اول هر سال با بقیه‌ی آن متفاوت است. تهران از شکل عمومی یک پایتخت که وضعیتی «کاربردی» دارد به وضعیتی تفریحی و به گونه‌ای نمایشی –یا اصطلاح عمومی‌تر آن یعنی توریستی– تغییر کاربری می‌دهد. خلوتی و آرامش تهران در پنج شش روز اول سال حتی بیشتر است و غالب شهر به معنای واقعی کلمه «تعطیل» می‌شود. به دلیل تردد کمتر ماشین‌ها و آدم‌ها و به مدد مطلوبیت هوا –که تهران کمتر شانس داشتن آن را دارد– می‌توان بخشی از تن شهر را دید، درگوشه کنارش پرسه زد و در اندک زمانی از یک جای شهر سر از جای دیگرش در آورد. بیشتر هنرمندان و هنردوستانی که این روزها را در تهران می‌مانند ترجیح می‌دهند بخشی از زمانشان را با دیدن خود شهر و داشته‌هایش سر کنند، کاری که در طول سال به دلیل شلوغی و مشغله‌های شخصی و هزار و یک دلیل دیگر معمولاً کمتر امکان پذیر است. فریدون آو  هم یکی از همان کسانی است که نوروز تهران برایش فرصتی مغتنم است و در عین حال دوست دارد در این تجربه‌ی شخصیِ لذت از بهار تهران به نوعی دیگران را هم با خود شریک کند و چشمشان را به کار بگیرد. البته در عین حال نباید از نظر دور کرد که اصولًا کار با موضوع فصل‌ها در بسیاری از کارهای فریدون آو نیز نقش محوری دارد. حالا او با به راه انداختن ابتکاری در برگزاری نمایشگاهی نوروزی از مجموعه آثار گروهی از هنرمندان فرصتی را برای دیدن آثار هنری در یک گالری یا فضای نمایش خصوصی فراهم می‌کند، ولی این بار نه با انگیزه‌ای اقتصادی. فریدون آو در بخش اولیه‌ی توضیح نمایشگاه «سیزده هنرمند برای یک روز جدید» نوشته‌است: «تهران در ایام تعطیلات نوروز، آرام، پاک و قابل دسترسی است. در طول این مدت که وضعیت ترافیک خوشایند است، هیچ نمایشگاهی در هیچ یک از گالری‌های تهران برگزار نمی‌شود. این یک موقعیت نادر برای برگزاری نمایشگاهی پاره فرهنگی، آموزشی و غیرتجاری است که نیازمند حداقل کارکنان اما حداکثر آمادگی و قابلیت نمایشگاه‌گردانی است تا شروعی برای چرخه‌ی جدید فصل‎های نمایش باشد.» 

این نمایشگاه برای سومین بار است که به این شکل از سوی فریدون آو برگزار می‌شود. اولین بار این نمایشگاه در فروردین ۱۳۸۹ در گالری آنبا کارهایی از بهمن محصص، احمد امین‌نظر، بیژن صفاری و هنرمندانی دیگر برگزار شد. البته زمان برگزاری نمایشگاه به گونه‌ای نبود که دقیقاً با ایده‌ی فریدون آو در خصوص باز بودن گالری در طول ایام تعطیلات هماهنگ باشد. بار دوم، این نمایشگاه با هفت هنرمند در گالری طراحان آزاد شکل گرفت که این بار گالری در مدتی از تعطیلات نوروز پذیرای مخاطبان بود و آثاری از هنرمندانی مثل حسین زنده‌رودی، شاپور پویان و سیراک ملکونیان در آن پیش چشم عموم قرار گرفت. این بار اما نمایشگاه به مدتی طولانی‌تر و برای چیزی بیشتر از یک ماه در مجموعه‌ی لاجوردی به نمایش گذاشته خواهد شد. فریدون آو آن‌طور که خودش می‌گوید در انتخاب این آثار بیشتر قصد داشته تا کار کسانی را برای نمایش انتخاب کند که کمتر به آنها پرداخته شده و یا در طول یکی دو سال گذشته کمتر از آنها کاری در فضای هنری دیده شده است. این بار متفاوت با دو بار گذشته که همه‌ی هنرمندان ایرانی بودند، چند هنرمند خارجی نیز در ترکیب نمایشگاه حضور دارند. پوسترهای امضاشده‌ی رابرت راوشنبرگ از جمله آثاریست که قرار است به نمایش درآیند. راوشنبرگ قبل از انقلاب مدتی را در ایران گذراند، در داخل ایران سفر کرد و چند پروژه‌ی هنری را به همراه پروانه اعتمادی و در ارتباط با بنیاد هنریش که کار تعامل هنری با دیگر نقاط جهان را برعهده داشت (Rauschenberg Overseas Culture Interchange) انجام داد. همچنین نقاشی‌هایی از داگلاس جیمز جانسون نیز در این مجموعه به نمایش در می‌آیند. جانسون برای گرفتن یک بورسیه‌ی هنری از کشورش ایران را برگزیده بود و هم‌زمان مدیر هنری کانون فرهنگی ایران آمریکا نیز بود. از دیگر هنرمندان حاضر در این نمایشگاه میخائیلیس مکرولاکیس است که هشت سال در ایران زندگی می‌کرد و دوستی نزدیکی با فریدون آو داشت و در دهه‌ی پنجاه شمسی نیز دو نمایشگاه از او در گالری زند تهران برگزار شد. در این بین آثاری از امید مشکسار، هنرمندی که به تازگی در گالری اُ تهران طراحی‌هایی از او به نمایش درآمد و با استقبال خوبی روبرو شد، و همچنین آثاری از حمید هادی‌نژاد و البته هنرمندان شناخته‌شده‌ی دیگری همچون منیر شاهرودی فرمانفرماییان نیز در معرض نمایش خواهد بود. 

فریدون آو، چه به لحاظ هنری و چه از نظر حمایت‌های فرهنگی از هنرمندان جوان، هنرمندی قابل اعتنا است و به نظر می‌رسد که امسال هم مثل همیشه سال پرکاری را آغاز کرده‌است. او کم وبیش همزمان سه رویداد هنری را جلو می‌برد: «نمایشگاه سیزده هنرمند برای یک روز جدید» در مجموعه‌ی لاجوردی در تهران، نمایشگاه «گفتگوی بصری» که انتخابی است از آثار نازگل انصاری‌نیا و بهجت صدر و قرار است در دوبی برگزار شود و در نهایت نمایشگاه آثار خود فریدون آو که از ۲۱ فروردین در زیرزمین دستان به نمایش در می‌آیند. 

 

«۱۳ هنرمند برای یک روز جدید»

مجموعه‌ی لاجوردی (تهران، خیابان نجات‌الهی، خیابان سپند، شماره‌ی ۲۰)

نمایشگاه تا ۳۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۴ ادامه دارد. ساعت بازدید: ۱۱ تا ۱۸

 

این نوشته نظریات شخص نویسنده را بیان می‌کند و شورای فرهنگی بریتانیا تنها بستری برای تبادل نظر فراهم کرده‌است. لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را به آدرس underline@britishcouncil.org بفرستید. 

موضوعات مربوط